AktywnyIPraktyczny Blog

Telewizja TVP AiP

Co się zmienia

Kilka dni temu media podały dwie wstrząsające informacje, na pozór nie mające z sobą wiele wspólnego. Pierwszą była propozycja angażu Roberta Korzeniowskiego na stanowisko szefa działu sportowego TVP. Drugą zaś, zuchwały czyn prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który ośmielił się nakazać prace remontowe w zameczku koło Wisły.

 Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że oba wydarzenia są wstępem do rewolucji jaka szykuje się w państwowych mediach: partie polityczne postanowiły podzielić między sobą kawałki tortu, jakim jest czas antenowy finansowany z abonamentów. Informator pragnący zachować anonimowość przedstawił mi skróconą listę planowanych zmian:

• Remont wokół posiadłości w Wiśle, bierze się nie z „widzimisię” Pary prezydenckiej jeno z potrzeby dostosowania obiektu na potrzeby ... studia telewizyjnego ! Już niedługo program „Kawa czy herbata” zmieni nazwę na „Kwach i herbata” a gospodarzami programu będą państwo Kwaśniewscy.

• Ostatnio mało aktywna Unia Wolności w ramach wyrównywania szans obejmie redakcję programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”.

• Liga Polski Rodzin wygryzła Roberta J. z prowadzenia programu „Jaka to melodia?”. Partii nie podobało się, że aktor-piosenkarz ma na swoim koncie występy w produkcjach filmowych, gdzie grywał postacie o innej niż akceptowalna dla LPR orientacji seksualnej. Rzecznik partii zapowiada rewolucyjne zmiany, chociażby w samej nazwie programu: „Jaka to ideologia?”

• Ze względu na podejrzanie brzmiące nazwisko straci pracę Karol Strasburger. Oczywiście chrapkę na „Familiadę” ma... Liga Polskich Rodzin

• Na zbity pysk wylatuje twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pogromcami imperium programowego Jurka Owsiaka stały się Samoobrona i PiS. Partia Leppera zapowiada reaktywacje programu „Róbta co chceta”, przy czym produkcja audycji zostanie powierzona nie jak dotychczasowo firmie „Ćwierć mrówki’ lecz kompanii „50% stawka”. PiS desygnował do prowadzenia programu „Rockendrolowa jazda bez trzymanki” posła Ludwika Dorna. Pod auspicjami partii Kaczyńskich, program zmieni nieco profil i nazwę: „Łyżworolkowa jazda bez trzymanki” będzie traktowała głównie o ekstremalnych wyczynach posłów i konsekwencjach z nimi związanymi. Poseł Dorn zapewnia, że postara się również rekomendować najlepsze kliniki rządowe w których można leczyć urazy kończyn.

• Do ostatniej chwili ważyły się losy programu „Panorama” którą ostatecznie przejęła PO. Nie wiadomo kto będzie głównym prowadzącym nowej „Platformy”.

 Wykorzystując swą monopolistyczną pozycje na rynku telewizja publiczna zamierza przejąć niektóre programy stacji komercyjnych:

• TVN straci swe flagowe programy: „Mamy Cię” po przejęciu przez trio Czarzasty-Kwiatkowski-Jakubowska, zwane też grupą trzymającą władzę, zostanie przemianowane na „Trzymamy Cię”. Zmieni się formuła programu, który stanie się teleturniejem. Uczestnicy zabawy będą mieli za zadanie tak majstrować przy historycznych tekstach by po zamianie pojedynczych spójników zmieniać cały sens dokumentów. Z „Najsłabszym ogniwem” pożegna się Kazimiera S. Program przejmie znany z ciągłych zmian szeregów partyjnych Roman Jagieliński.

• Kolejna produkcja TVN-u „Nie do wiary” padnie łupem Romana Giertycha. Lider LPR zapowiada połączenie sensacyjnej audycji z produkcją TVP „Rewizja nadzwyczajna”. Prawdopodobnie nowy program będzie nosił nazwę „Księga wejść i wyjść”.

• Leszek Miller pojawi się jako prowadzący program „Nieustraszeni”, który chwilowo na antenie Polsatu, prezentuje Roman Polko. Były premier zapowiada, że dołoży wszelki starań by uczestnicy zabawy zmierzyli się z większą ilością zadań kaskaderskich. Nieoficjalnie wiadomo, że Miller osobiście przygotował konkurencję „Awaryjne lądowanie”.

 Ostatnim pomysłem jest obsadzanie znanych i lubianych polityków w serialach:

• Koalicja SLD, SdPL i UP pojawi się w kolejnych odcinkach „Na Wspólnej”

• PSL zamierza całkowicie zmienić scenariusz „Złotopolskich” tak by znalazło się miejsce i dla liderów tej partii jak i najnowszych ich pomysłów. Pozostaje mieć nadzieję, że partia nie wycofa się z projektu w najmniej odpowiednim momencie.

• Trwają ostatnie dyskusje w łonie Samoobrony mające rozstrzygnąć kto zagra główne role w aż dwóch serialach „Kryminalni” (dotychczas w TVN) i „Fala zbrodni” (Polsat).

• Niegdysiejszy członek ZCHN a dzisiaj euro-deputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki wyraził zainteresowanie udziałem w telenoweli „Rodzina zastępcza”. Jeśli eksperyment powiedzie się w serialu zobaczymy również spore grono polityków Platformy Obywatelskiej.

 W ramach pełnienia misji publicznej telewizja planuje również dotowanie produkcji filmów długometrażowych. Trwają prace nad ustaleniem pełnej listy obrazów w które będą ingerowali politycy. Jak dotąd udało się potwierdzić, że w polskiej wersji „Bracie, gdzie jesteś” wystąpią znani złodziej księżyca Jarosław i Lech Kaczyńscy, zaś Andrzej Lepper szlifuje swoją rolę przed pierwszym klapsem na planie kinowej wersji „Kariery Nikodema Dyzmy”.

 Na koniec słowo wyjaśnienia w sprawie Roberta Korzeniowskiego. Decyzja o jego zatrudnieniu została podjęta co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to posunięcie marketingowe mające zapewnić pozytywną „gębę” telewizji publicznej. Po drugie prawdziwym zajęciem sportowca ma być chód od domu do domu i ściąganie abonamentu telewizyjnego.