AktywnyIPraktyczny Blog

Polityczne widzenie AiP

Partie w Fotoszopie

Chyba wpadnę w samouwielbienie. Eksperymentując z moją ulubioną zabawką czyli Fotoszopą odkryłem, że jak wróżka z fusów wróży przyszłość ja potrafię odnaleźć elementy programów wyborczych lub aktualnych pomysłów poszczególnych partii politycznych w działaniu filtrów i innych narzędzi z aplikacji graficznych!!!

Tu słowo wytłumaczenia. Filtr to takie coś, dzięki czemu można zmodyfikować obraz np.: uzyskany w efekcie skanowania. W zależności od umiejętności można ów obraz udoskonalić, uatrakcyjnić lub delikatnie mówiąc spieprzyć.

Uwaga: Poniższego artykułu nie należy traktować jako kursu Fotoszopy. Nie taka była moja intencja. :) Niemniej jednak obrazki z logo partii ilustrują stan obrazu po użyciu filtrów zaproponowanych w tekście. Acha, rzecz jasna: zmodyfikowane obrazki są po prawej stronie :))))))

 

Platforma Obywatelska: Lider sondaży przedwyborczych zdaje się na poważnie przymierzać do rządzenia krajem. Partia napompowana poparciem nie dość, że kombinuje kogo uczynić premierem a kogo prezydentem to przymierza się również do Konstytucji. Platformie nie podoba się ani senat ani immunitet poselski. Liderzy ugrupowania groźnie spoglądają w stronę Niemiec i grożą paluszkiem bakteriom ze szczepu Roszczenia.

Używane filtry i narzędzia: Wydaje się, że główną opcją, z której korzysta PO jest funkcja „Zmień wielkość obrazka”. Sporadycznie używane są również filtry z grupy „Pociągnięcia pędzla”. Jest to całkiem niezła kombinacja: powiększanie obrazu bez zabiegów modyfikujących go mogłoby wywołać u wyborców wrażenie, że pomiędzy pikselami wyzierają dziury ... zupełnie przypominające zachowanie partii wobec kwestii kontrowersyjnych.

Użyty filtr: Napylone linie. Funkcja zmień wielkoś.

 

Prawo i Sprawiedliwość: Trzeba uczciwie powiedzieć, że przełom sierpnia i września, przynajmniej pod względem szumu medialnego należał właśnie do ugrupowania dwóch takich co ukradli księżyc. Niczym wytrawni żołnierze na manewrach, PiS szybciusieńko zajmował stanowisko wobec praktycznie każdej kwestii i prowadził ciężki ogień, używając amunicji typu „zakazywać”, „nakazywać”, „żądać” itd. W chwilach ciszy ugrupowanie prowadziło działania zaczepne: oberwało się min.: olimpijczykom (za cienką formę), poczcie polskiej (za współpracę z homoseksualistami). PiS postanowił też zakraść się na tereny okupowane dotychczas przez LPR i wspomóc budowę Świątyni kosztem paru milionów wyjętych z kieszeni podatnika.

Używane filtry i narzędzia: Zdecydowane posunięcia o charakterze mającym sugerować radykalizm poglądów są zasługą filtrów z grupy „Wyostrzanie”. Dzięki nim kontury stają się wyraźne co skutkuje jednak efektem ziarna. Prawdopodobnie w konkretnym wypadku jest to efekt zamierzony, zintegrowany z poglądami, które dzielą społeczeństwo na „naszych” i „onych”. Co więcej ostre granice podkreślane są przez eksperymenty z użyciem opcji „poziomy”, dzięki którym przejścia między bielą i czernią są jeszcze bardziej gwałtowne.

Użyte filtry: Wzmocnij, Wyostrz brzegi, Wyostrz bardziej. Opcja: Poziomy.

 

Liga Polskich Rodzin: Ciekawa rzecz: partia, która nad wyraz często odwołuje się do wspólnotowości robi wszystko by dzielić, siekać, rąbać. Jeszcze trochę a „Wodzuś” zacznie nazywać się Romek Detonator. Pomijając znany motyw działań, który można by streścić krótkim „Rozwalić Unię”, w wypowiedziach członków LPR motyw destrukcji pojawia się również w kontekście rządu i sejmu. Istnieje poważne podejrzenie, że partia przygotowując oświadczenia korzysta z gotowego szablonu, który nie zadziała poprawnie jeśli nie użyje się synonimu słowa „rozwiązać”. Paradoksalnie, mimo nieprzeciętnej aktywności twórczej kolegów Romana, nie darzą oni sympatią innych artystów, wobec których wykazują się beznamiętną krytyką popartą czasem dziełem zniszczenia (patrz zabawy w galerii i pikiety kin).

 Używane filtry i narzędzia: Grupa filtrów odpowiedzialnych za zniszczenia zwie się „Zniekształć” i świetnie odpowiada metodzie działań LPR. Jeśli by dodać destrukcyjne dla obrazu działanie narzędzi „Gumka” i „Pędzel” można by się pokusić o skonstruowanie programu wyborczego partii. Ponieważ nie od dziś wiadomo, że Polską nie rządzą Polacy LPR najwyraźniej planuje roznieść tą krainę w drobny mak, zaorać i ponownie zasiedlić stosując metodę selekcji ideologicznej. Powstaje pytanie czy Giertych opanował również działanie bardziej kreatywnych filtrów...

Użyty filtr: współrzędne biegunowe

 

Samoobrona: Partia imiennika Gołoty, zwanego również Przewodniczącym, w okresie wakacji sprawiała wrażenie kuracjusza sanatorium, któremu lekarz zabronił się denerwować. Najwyraźniej Samoobrona nie potrafi działać w cieniu jaki ściele się poza obszarem świetlistości telewizyjnych reflektorów. Andrju i spółka ograniczali się więc do lapidarnych „Myśmy już dawno mówili że...” wypowiadanych w małpim odruchu jako odpowiedź na posunięcia innych partii. Jeszcze mniej widowiskowe są działania z cyklu „Cokolwiek byś robił my jesteśmy z Tobą”- Lepper przekonuje, że bywa dzieckiem na kolonii, kobietą domagającą się alimentów a nawet paraolimpijczykiem. Wiedzieliście o tym?

Używane filtry i narzędzia: Zdecydowanie stawiam na grupę filtrów „Stylizacja”, prawdopodobnie najlepiej nadających się by upodobnić się do „każdego pokrzywdzonego” lub do neutralnego tła (jeśli przychodzi wezwanie do sądu). Lepper do perfekcji opanował też działanie narzędzia „Stempel” za jego pomocą można przekopiować dowolny fragment idei, pomysłu i przypisać sobie jego autorstwo... Bo wszyscy Polacy to jedna...

Użyte filtry: Dyfuzja, Solaryzacja, Znajdź krawędzie, Żarzące się krawędzie. Narzędzie Stempel

 

Polskie Stronnictwo Ludowe: Jak na rolników przystało politycy zaszyli się po siołach by rozkoszować się „Wsią spokojną wsią wesołą”. Poświęcił się jeno jeden poseł Gruszka, który zdecydował się zagrać w serialu „Komisja śledcza”. Skoro tylko umilkł świst kos wśród łanów pszenicy Ludowcy wymyślili, że są pacyfistami i ku złości Leppera, który do dziś upiera się, że on najbardziej miłuje pokój, poczęli pikietować za wycofanie „naszych” z Iraku.

Używane filtry i narzędzia: Hmmm, ciężki wybór... Stawiam na grupę „Inne”, która ofiaruje szczególny rodzaj filtrów-nieumiejętne użycie lub kiepski obraz, który się modyfikuje powoduje powstanie plam i „rozlanie” widoku. Po prostu wielka niewiadoma.

Użyty filtr: Minimalny

Koalicja SLD-UP: Partia, która nie może zmyć z siebie nieprzyjemnego zapaszku wynikającego z niehigienicznego trybu sprawowania władzy staje się coraz bardziej niewyraźna. Z jednej strony proces wietrzenia szeregów nie ustaje z drugiej zaś niewiele się zmienia. Podobna sytuacja ma miejsce w sferze idei: zgłoszone jednego dnia projekty ustaw następnego dnia są krytykowane często przez najbliższych współpracowników pomysłodawców.

Używane filtry i narzędzia: Zdecydowanie, filtry z grupy „Rozmycie”. Efekt nieostrości można też osiągnąć biegając kółko przed oczami wyborcy: spójrz tylko jak my ciężko pracujemy. Dostrzegam również eksperymenty z opcją „Odwrotność”: nie tylko w wewnętrznych decyzjach partii ale również w próbach reform finansów poprzez... kolejne obciążenia podatników.

Użyty filtr:Rozmycie gaussowskie. Opcja Odwrotność

 

Socjaldemokracja Polska: W odróżnieniu od macierzystego ugrupowania, partia Borowskiego ma świeże szeregi, sprawia wrażenie zgodnej lecz nieco nieruchawej. Cały wysiłek moim zdaniem skoncentrowano na podkreślaniu różnic pomiędzy SdPL i SLD. Najbardziej widowiskowym postulatem była propozycja opodatkowania Kościoła lecz ciężko wyczuć ile w tym wszystkim prawdziwych chęci a ile operacji z zakresu PR.

Używane filtry i narzędzia: Nie do końca mogę się zdecydować, czy użyte są filtry z grup „Rendering” czy też „Tekstura”. Niestety nasze społeczeństwo najchętniej wybiera przedmioty (i partie) mocno zdobione a obie grupy oferują efektywną modyfikacje nawet najbardziej monotonnego tła, jakie można by uzyskać za pomocą „Wiadra z farbą”. W tym wypadku czerwoną...

Użyte filtry: Transformacje 3D, Dodanie tekstury